Yalova Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yalova’daki kivi hasadını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başlatacak

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP YALOVA ALTINOVA HERSEK LAGÜNÜ DOĞA EĞİTİM VE ENGELLİ UYUMLU KUŞ GÖZLEM KULESİ VE TIBBİ AROMATİK BİTKİLER BAHÇESİ, TARIM VE ORMAN DR. BEKİR PAKDEMİRLİ TARAFINDAN HİZMETE AÇILACAK. BAKAN PAKDEMİRLİ, ALTINOVA’DAKİ KİVİ BAHÇELERİNİ DE GEZİP KİVİ HASADINA KATILACAK. (MEHMET MERCAN/YALOVA-İHA)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yalova’daki kivi hasadını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başlatacak
174 views
14 Ekim 2020 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin kivi bahçesi Yalova’da hasat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından başlatılacak. Cuma günü Yalova Altınova’yı ziyaret edecek olan bakan Pakdemirli Altınova Hersek Lagünü Doğa Eğitim Ve Engelli Uyumlu Kuş Gözlem Kulesi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesini hizmete açacak. Bakan Pakdemirli, Altınova’daki kivi bahçelerini de gezip kivi hasadına katılacak.

Hersek Lagünü’nün güney kısmına Hersekzade Ahmet Paşa Stadının yan tarafına 40 dönümlük alana kurulan Altınova Belediyesi Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde 148 bitki çeşidi yer alıyor. Proje kapsamında; Giriş Kontrol Ünitesi, Tanıtım Merkezi, Kanatlı Müdahale Birimi, Kır Kahvesi, Kuş Gözlem Alanı, Kuş Gözlem yolu bulunuyor. Ayrıca Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Projesi ile de Yalova’da yetişen önemli bitki türlerinin tanıtımı için halka açık rekreasyon alanı olarak planlanmış olup, alanda AR-GE Binası, Görsel Sera Binası, Botanik Restoran ve Tanıtım Ofisi ile Atölye yer alıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı; görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların bütün alanlardaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için Altınova Hersek Lagünü’ne Türkiye’nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesini yaptı. Tabiata uyumlu olması amacıyla ahşap giydirme olarak inşa edilen 18,5 metre yüksekliğinde, 7 katlı çelik konstrüksiyon kuleyi engelli vatandaşlar da asansör sistemiyle gezebilecek, buradaki sulak alan habitatını rahatlıkla gözlemleyebilecek.

Kulenin yanında yer alan idari binanın içinde; kafeterya, kanatlı hayvan ilk müdahale merkezi, konferans salonu, kuş tahnit merkezi ve kır kahvesi yer alıyor.

Öte yandan; Altınova Hersek Lagünü, geçtiğimiz hafta kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmiş ve karar Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

Altınova’da hizmete girecek olan iki projenin sadece ilçeye değil Türkiye’ye de büyük değer katacağını ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “İlçemizde gerçekleştirilen hizmetlere destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye, Eski Orman ve Su İşler Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Veysel Eroğlu’na, AK Parti Milletvekillerimiz Sayın Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’a, Yalova Valisi Sayın Muammer Erol’a, Altınova Kaymakamımız Sayın Regaip Ahmet Özyiğit’e, AK Parti Yalova İl Başkanımız Sayın Muğlim Bağatar’a ve İlçe Başkanımız Sayın Hasan Zafer’e, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ekiplerine ilçemiz ve doğa dostları adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.