Yalova Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak

YALOVA’NIN ALTINOVA İLÇESİNDEKİ HERSEK LAGÜNÜNDE TEMMUZ 2021’DE BAŞLAYAN LİMNAE/CİVETOT SUALTI KAZILARI BÜYÜK HEYECANI İLE DEVAM EDİYOR. LİMNAE/CİVETOT SUALTI KAZILARI; ALTINOVA BELEDİYESİ SPONSORLUĞUNDA, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN İZNİ, YALOVA MÜZE MÜDÜRÜ ALİ SİNAN ÖZBEY BAŞKANLIĞINDA, BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ SUALTI ANA BİLİM DALI BAŞKANI ÖĞRETİM ÜYESİ DR. SERKAN GÜNDÜZ’ÜN BİLİMSEL DANIŞMANLIĞINDA ARKEOLOGLARDAN OLUŞAN BİR EKİP TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR. (MEHMET MERCAN/YALOVA-İHA)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sualtı kazıları tarihe ışık tutacak
131 views
14 Eylül 2021 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek lagününde Temmuz 2021’de başlayan Limnae/Civetot sualtı kazıları devam ediyor.

Sualtı kazıları, Altınova Belediyesi sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey başkanlığında, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sualtı Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gündüz’ün bilimsel danışmanlığında arkeologlardan oluşan bir ekip tarafından yürütülüyor. Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını meydana çıkarmak üzere gerçekleştirilen sualtı kazı çalışmalarının büyük bir heyecanla devam ettiğini söyleyen Dr. Serkan Gündüz, “Sualtında bulunan yapı grubunun geç antik dönemden başlayarak 13. asra kadar kullanıldığı düşünülmekte. Kuzey Anadolu fayında meydana gelen bir deprem ile yapının battığı düşünülüyor. Gerçekleşen kazılar bu yapının hikâyesi ve Altınova tarihine ışık tutacaktır” diye konuştu.

Limnae/Civetot sualtı kazıları çalışmasının tamamlanmasının ardından yine Hersek bölgesinde Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gündüz başkanlığında “Yalova Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması” çalışmalarına devam edilecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.