Yalova Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Oral: “Ahîlik, ahlak kaidesi üzerine inşa edilmiştir”

ALTINOVA BELEDİYE BAŞKANI DR. METİN ORAL, 34. AHİLİK HAFTASI VE MESLEKİ EĞİTİM HAFTASI’NI KUTLADI. BAŞKAN ORAL, “AHİLİK TEŞKİLATI, CAN VE MAL BERABERLİĞİ OLARAK ADLANDIRILAN BİR AHLAK KAİDESİ ÜZERİNE İNŞA EDİLMİŞTİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Oral: “Ahîlik, ahlak kaidesi üzerine inşa edilmiştir”
201 views
14 Eylül 2021 - 11:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yalova’nın Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 34. Ahîlik Haftası ve Meslekî Eğitim Haftasını kutladı.

Başkan Metin Oral, “Ahîlik teşkilatı, can ve mal beraberliği olarak adlandırılan bir ahlak kaidesi üzerine inşa edilmiştir” dedi.

Oral, ahîlik anlayışının toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırdığını, aralarında dayanışma kurulmasını sağladığını söyledi. Oral, hafta ile ilgili yaptığı açıklamada, sadece ait oldukları dönemin iktisadî hayatını düzenlemekle kalmayan ahîlerin, oluşturdukları manevî iklim, sosyal düzen, iş ahlakı, ahlak nizamı ve kardeşlik hukuku ile toplumda sosyal barışın da öncüsü olduklarını kaydetti.

Ahîlik sisteminin işyeri, sanat ve ahlakın öğretildiği bir okul olduğuna işaret eden Başkan Metin Oral, “Burada emeğin karşılığı çalışana alın teri kurumadan ödenir. Bu uygulama emek ve sermayenin barışık olduğu bir model oluşturmaktadır. Ahîliğin küreselleşen dünyada bize tek başına yol gösterici olmayacağını düşünebiliriz. Ancak, günümüzde gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen eğitim, ekonomi, sağlık ve sosyal hayat gibi konularda ahîlik teşkilatınca geçmişte atılan temellerin hâlen önemini koruduğu sağlam bir gerçektir” dedi.

14-20 Eylül tarihleri arasında COVID-19 tedbirleri çerçevesinde kutlamakta olduğumuz 34. Ahîlik Haftası münasebetiyle, Ahî Evrân-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ederken esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.