Yalova Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kuş Oteli, yeni misafirlerini ağırlıyor

YAZ GÖÇMEN KUŞLARINI GÜNEY BÖLGELERE UĞURLAYAN ALTINOVA HERSEK LAGÜNÜ, KIŞ GÖÇMENİ SU KUŞLARINI ALANDA AĞIRLAMAYA BAŞLADI. HERSEK LAGÜNÜNDE YAPILAN SON SAYIMLARA GÖRE; 351 FLAMİNGO VE 300’E YAKIN GENÇ YEŞİLBAŞ ÖRDEĞİ ALANDA YER ALIRKEN, TOPLAM 236 KUŞ TÜRÜNDEN 40’A YAKINININ ALANDA ÜREDİĞİ TESPİT EDİLDİ. (MEHMET MERCAN/YALOVA-İHA)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kuş Oteli, yeni misafirlerini ağırlıyor
124 views
11 Ekim 2021 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaz göçmen kuşlarını güney bölgelere uğurlayan Altınova Hersek Lagünü, kış göçmeni su kuşlarını alanda ağırlamaya başladı.

Hersek Lagününde yapılan son sayımlara göre 351 flamingo ve 300’e yakın genç yeşilbaş ördeği alanda yer alırken, toplam 236 kuş türünden 40’a yakınının alanda ürediği tespit edildi.

Hersek Lagünündeki son gözlemleri değerlendiren Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “Hersek Lagünü yüzeyi 152 hektar olmakla birlikte etrafındaki doğal arazilerle yaklaşık 200 hektar alana sahip farklı ekosistemleri bünyesinde barındıran önemli sulak alandır. Bu zenginlik kuş çeşitliliğine katkı sağlamaktadır. Alanda yerleşik kuşların yanında başta kış göçmeni kuşlar olmak üzere, üremek için alanı tercih eden yaz göçmeni kuşları da görmekteyiz. Yaptığımız son gözlemler 236 türün görüldüğü Hersek Lagünü 40’a yakın farklı kuş türünün alanda üremesi ile de öne çıkmaktadır. Bugünlerde yaz göçmeni kuşlarla birlikte üreyen kuşlarımızı da genç yavrularıyla birlikte kışı geçirmeleri için güney bölgelerine uğurladık. Onların yerini hem sayısal hem de görsel olarak alanı daha da değerli kılan başta flamingolar olmak üzere kış göçmeni su kuşları almaktadır. Yapılan son gözlemde sayılan 351 flamingo ve 300’e yakın genç yeşilbaş ördeğin mevsim olarak en yüksek sayı olduğunu görüyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.